Veškeré zaměření a kalkulaci
provádíme zdarma
Vyberte si odstín z pohodlí Vašeho domova
Zašleme Vám vzorky zcela zdarma
Doprava zdarma po celé ČR
při objednávce nad 30m2 terasy nebo 50m2 plotu
Splňujeme ČSN protiskluznosti
i pro veřejné prostory
Od roku 2012 jsme dodavatelem montáží
i pro HORNBACH Olomouc

Dřevoplast

Dřevoplastový materiál GRINWOOD je kompozitní materiál vyráběný ze dřeva a polymeru (plastu). Tato technologie byla vynalezena před více než dvaceti lety v Severní Americe, kde je nyní běžnou součástí při stavbách venkovních podlah, teras, plotů a venkovních obkladových panelů. Podstatou při výrobě jakéhokoliv dřevoplastového materiálu je eliminovat veškeré nežádoucí vlastnosti dřeva (hniloba, plísně, napadení hmyzem, změna barevnosti, sesychání, kroucení, nerovnosti, třísky, negativní vliv slunce, mrazu, vody, apod.) při zachování vizuální efektu dřevěného povrchu. WPC je tedy uměle vytvořené "dřevo", složené ze dvou třetin z kvalitní dřevité moučky doplněné polymerem, což poskytuje optimální poměr mezi těmito dvěma surovinami. A právě výrobní technologie materiálu WPC je základem extrémní životnosti a odolnosti vůči prakticky všem vlivům bez potřeby jakékoliv údržby. WPC je materiál budoucnosti, který šetří peníze a čas.WPC materiály se skládají z dřevěného substrátu a polymeru. Optimální poměr dřevité části a polymeru se pohybuje kolem 60 % - 70 % dřeva a 30 % - 40 % polymeru. Tento poměr většinou zaručuje vysokou míru imitace dřevěného povrchu. Čím více polymeru, tím je povrch pocitově i vizuálně více plastový.

WPC produkty díky přítomnosti pilin vlivem slunečního záření po čase zesvětlají. Světlání je rovnoměrné a je to otázkou několika týdnů, případně měsíců a dále je již neměnné. Tento efekt je stejný u všech výrobků ze dřeva. Z tohoto důvodu je vhodné vybírat barvu o něco tmavší, než má být požadovaný odstín.

 

Náhled barevné změny (odstín se může lišit dle nastavení monitoru)


Hlavní polymery, které se vyskytují ve WPC materiálech, jsou HDPE (vysokotlaký polyetylén) nebo PP (polypropylen). HDPE je mnohem odolnější vůči teplotním výkyvům, především mrazu, což má vliv na celkovou odolnost WPC materiálu.

Cílem WPC materiálu je co nejvíce napodobovat dřevo a přitom si zachovat odolnost plastu. Jednotlivé WPC výrobky značky GRINWOOD se liší svojí povrchovou úpravou (malé drážky, velké drážky, hladký povrch, pískovaný povrch, embossovaný povrch-imitace dřevěných let. V tomto případě platí jednoduché pravidlo, že čím více dřevěné složky je obsaženo ve WPC materiálu, tím více povrch působí přírodně. U těch nejkvalitnějších WPC materiálů je vizuální i pocitový efekt dřeva dokonalý a běžný uživatel rozdíl nepozná.

Dřevoplastové produkty GRINWOOD představují alternativu tradičního dřeva a jsou také velmi příznivé z hlediska životního prostředí. Ekonomická výhodnost je zřejmá vzhledem k absenci nutnosti použití chemikálií proti dřevokazným škůdcům.

 

Jak vybrat správný profil?

Komorové profily jsou lehčí a obsahují méně materiálu, to se samozřejmě odráží i na jejich ceně. Rozhodně se však nedá říct, že jsou i méně kvalitní. Komorové profily jsou ideálním řešením pro odvětrávané terasy jednoduchého tvaru bez trvalé vlkosti (bezén, jezírko). V takovém případě slouží majiteli stejně dobře jako plný profil.

Plné profily jsou naopak ideální k bazénům, jezírkům a výřivkám. Lze z nich vytvářet terasy se zaoblenými tvary či  je seřezávat pod úhlem bez nutnosti lištování

Důležitou částí je samozřejmě povrchová úprava. I když jde převážně o estetickou část, právě povrch terasy bude pro každého zákazníka klíčem k její trvalé kráse. Může být hladký pískovaný, upravený jemným broušením či kartáčováním, může být do něj vyryta struktura dřeva tzv. embossing, nebo jemná či hrubá drážka.

Přesto, že se setkáváte s různými druhy povrchů každodenně ve svých domácnostech a máte jistě své skušenosti, máme pro vás pár dobrých rad na které by jste neměli zapomínat při výběru povrchové úpravy.

Hladký pískovaný povrch je sice velmi moderní, ale už méně praktický. Nečistoty obsažené v dešti či minerály rozpuštěné ve vodě na zalévání květin mohou způsobovat dočasné mapy na hladkém povrchu, následný oplach čistou vodou vás mapy zbaví. Chcete-li se tomuto vyhnout vybírejte raději mezi drážkovanými či embossovanými povrchy.

Jemná drážka je naopak velice praktická, jelikož v ní opticky zaniknou nedopatřením vzniklá poškození povrchu (např. padající taška ze střechy, rýhy od nábytku který nebyl opatřen ochranými podložkami).

Častým dotazem je usazování nečistot v drážkovaných prknech. Toho se nemusíte obávat, jelikož drážka není tak hluboká aby k tomuto mohlo docházet, navíc prach a nečistoty běžně obsažené v ovzduší se spláchnou jakmile zaprší.

 

Údržba terasy

Výhodou dřevoplastových terasových prken je minimální údržba. Neznamená to však, že bude terasa krásná mnoho let bez Vašeho zásahu. Stejně tak jako doma vysáváte a vytíráte podlahy, je potřeba občas i terasu zamést nebo umýt. Vše záleží na místě, kde terasa leží a povětrnostních vlivech.

Jarní mytí terasy

Jednou ročně, nejlépe na jaře, doporučujeme terasu omýt vodou. V případě silnějšího znečištění použijte k čištění rýžový kartáč (ve směru vláken), nebo tlakový čistič a poté opláchněte vodou. Nepoužívejte k mytí prostředky na bázi ředidla!

Skvrny

U všech WPC produktů s povrchovou úpravou sanding (hladký povrch bez drážek) je potřeba počítat s častější údržbou než u drážkovaného či embossovaného povrchu. Na hladkém povrchu mohou být více patrné skvrny po dešti či zalévání květin, jelikož voda může obsahovat nečistoty či rozpuštěné minerály.

Přestože má dřevoplast minimální nasákavost, může při grilování bez ochranné podložky dojít ke vzniku skvrn. Vyhýbejte se proto skvrnám od olejů, barev, krve,vína,inkoustu apod. Pokud už skvrna vznikne, snažte se ji vyčistit co nejdříve. Pro odstranění použijte houbičku na mytí nádobí nebo rýžový kartáč, čistící prostředek (jar) a horkou vodu. V případě, že skvrna ihned nezmizí proveďte čištění vícekrát po sobě. Pozůstatky některých skvrn mohou zmizet po několika týdnech vystavení UV záření. Pokud to bude nutné, použijte  jemnězrnný brusný papír, lehce ve směru vláken. Po broušení se mohou objevit místa s lehce odlišným zabarvením, která postupem času zmizí.

Objeví-li se vlhké skvrny (objevují se na místech s různou vlhkostí), můžete použít čištění rýžovým kartáčem a opláchnout horkou vodou, nebo nechat tyto skvrny postupem času zmizet působením UV záření.

Škrábance a rýhy

Výraznější rýhy a škrábance již bohužel odstranit nelze, předcházejte tedy výraznému poškození Vaší terasy. V případě jemného poškrábání použijte jemnězrnný brusný papír, který aplikujete lehce ve směru drážek či pískování. Po broušení se mohou objevit místa s lehce odlišným zabarvením, které vlivem UV záření zmizí.

Trvalá poškození

Na terase z WPC doporučujeme grilovat jen s nehořlavou ochrannou podložkou pod gril, abychom zabránili trvalému poškození žhavými uhlíky a mastnotou. Dále doporučujeme používat nábytek s ochrannými podložkami (např. nohy kovových židlí), aby nedocházelo k tvorbě hlubokých rýh a barevných čar.

Údržba

Důležité je udržovat prostor mezi prkny stále čistý, aby bylo zajištěno účelné odvodnění a odvětrávání terasy.