Připravíme Vám i podklad...

Od letošní sezóny nabízíme našim zákazníkům v Olomouckém kraji stavební přípravu... více...

Je to dřevo, nebo...

Když jsme v lednu 2019 na veletrhu BAU v Mnichově představili nový povrch WPC... více...

WPC terasy

Dřevoplastový materiál GRINWOOD je kompozitní materiál vyráběný ze dřeva a polymeru. Tato technologie byla vynalezena před více než patnácti lety v Severní Americe, kde se nyní stává standardem při stavbě venkovních podlah, teras, plotů a venkovních obkladových panelů. Podstatou při výrobě jakéhokoliv dřevoplastového materiálu je eliminovat veškeré nežádoucí vlastnosti dřeva (hniloba, plísně, napadení hmyzem, změna barevnosti, sesychání, kroucení, nerovnosti, třísky, negativní vliv slunce, mrazu, vody, apod.) při zachování vizuální efektu dřevěného povrchu. WPC je tedy uměle vytvořené "dřevo", složené ze dvou třetin z kvalitní dřevité moučky doplněné polymerem, což poskytuje optimální poměr mezi těmito dvěma surovinami. A právě výrobní technologie materiálu WPC je základem extrémní životnosti a odolnosti vůči prakticky všem vlivům bez potřeby jakékoliv údržby. WPC je materiál budoucnosti, který šetří peníze a čas.WPC materiály se skládají z dřevěného substrátu a polymeru. Optimální poměr dřevité části a polymeru se pohybuje kolem 60 % - 70 % dřeva a 30 % - 40 % polymeru. Tento poměr většinou zaručuje vysokou míru imitace dřevěného povrchu. Čím více polymeru, tím je povrch pocitově i vizuálně více plastový.

WPC produkty díky přítomnosti pilin vlivem slunečního záření po čase nepatrně zesvětlají. Světlání je rovnoměrné a je to otázkou několika týdnů, případně měsíců a dále je již neměnné. U embossovaných povrchů zůstane relief dřeva, ale barevně se srovná s částmi na kterých  embossing není. Tento efekt je stejný u všech výrobků ze dřeva. Náhled barevné změny (odstín se může lišit dle nastavení monitoru) - vyblednutí barvy tmavě hnědá na plotovém prvku ZDE.

 

blednutí

Hlavní polymery, které se vyskytují ve WPC materiálech, jsou HDPE (vysokotlaký polyetylén) nebo PP (polypropylen). HDPE je mnohem odolnější vůči teplotním výkyvům, především mrazu, což má vliv na celkovou odolnost WPC materiálu.

Cílem WPC materiálu je co nejvíce napodobovat dřevo a přitom si zachovat odolnost plastu. Jednotlivé WPC výrobky značky GRINWOOD se liší svojí povrchovou úpravou (malé drážky, velké drážky, hladký povrch, pískovaný povrch, embossovaný povrch-imitace dřevěných let. V tomto případě platí jednoduché pravidlo, že čím více dřevěné složky je obsaženo ve WPC materiálu, tím více povrch působí přírodně. U těch nejkvalitnějších WPC materiálů je vizuální i pocitový efekt dřeva dokonalý a běžný uživatel rozdíl nepozná.

Dřevoplastové produkty GRINWOOD představují alternativu tradičního dřeva a jsou také velmi příznivé z hlediska životního prostředí. Ekonomická výhodnost je zřejmá vzhledem k absenci nutnosti použití chemikálií proti dřevokazným škůdcům.

 

 -

 

Jak vybrat správný profil?

Komorové profily jsou lehčí a obsahují méně materiálu, to se samozřejmě odráží i na jejich ceně. Rozhodně se však nedá říct, že jsou i méně kvalitní. Komorové profily jsou ideálním řešením pro odvětrávané terasy jednoduchého tvaru bez trvalé vlkosti (bezén, jezírko). V takovém případě slouží majiteli stejně dobře jako plný profil.

Plné profily jsou naopak ideální k bazénům, jezírkům a výřivkám. Lze z nich vytvářet terasy se zaoblenými tvary či  je seřezávat pod ostrým úhlem.

Důležitou částí je samozřejmě povrchová úprava. I když jde převážně o estetickou část, právě povrch terasy bude pro každého zákazníka klíčem k její trvalé kráse. Může být hladký pískovaný, upravený jemným broušením či kartáčováním, může být do něj vtisknuta struktura dřeva tzv. embossing, nebo jemná či hrubá drážka.

Přesto, že se setkáváte s různými druhy povrchů každodenně ve svých domácnostech a máte jistě své skušenosti, máme pro vás pár dobrých rad na které by jste neměli zapomínat při výběru povrchové úpravy.

Hladký pískovaný povrch je sice velmi moderní, ale už méně praktický. Nečistoty obsažené v dešti či minerály rozpuštěné ve vodě na zalévání květin mohou způsobovat dočasné mapy na hladkém povrchu, následný oplach čistou vodou vás mapy zbaví. Chcete-li se tomuto vyhnout vybírejte raději mezi drážkovanými či embossovanými povrchy.

Jemná drážka je naopak velice praktická, jelikož v ní opticky zaniknou nedopatřením vzniklá poškození povrchu (např. padající taška ze střechy, rýhy od nábytku který nebyl opatřen ochranými podložkami).

Častým dotazem je usazování nečistot v drážkovaných prknech. Toho se nemusíte obávat, jelikož drážka není tak hluboká aby k tomuto mohlo docházet, navíc prach a nečistoty běžně obsažené v ovzduší se spláchnou jakmile zaprší.

 

files/terasy-2018.pdf DokumentCeník 2018 - 1463257 bytů

©Copyright 2011-2014 centrum-teras.cz. Všechna práva vyhrazena. All Rights Reserved.